Corian – co to za materiał? Wszystko co trzeba wiedzieć o Corianie

corian

Jednolity, idealnie gładki, trwały i niezwykle uniwersalny – taki właśnie jest Corian. To materiał o szerokich możliwościach aranżacyjnych, który doskonale sprawdzi się we wnętrzu domu, jak i na zewnątrz. Występuje w niemalże 100 kolorach, zatem wybór tego idealnego bywa problematyczny. Dowiedz się, jakie zalety ma Corian i gdzie można go wykorzystać.

Corian – co to za materiał?

Pewnie część naszych czytelników trafiła tutaj, poszukując odpowiedzi na pytanie, co to jest Corian. Zacznijmy więc od podstaw, czyli od wyjaśnienia, co to za materiał i skąd się wziął.

Corian® wynaleziony został w 1967 r. przez firmę DuPont™, która jednocześnie stała się pierwszym producentem materiałów typu Solid Surface na świecie. Do produkcji tego materiału wykorzystuje się mieszankę żywicy akrylowej (znanej także jako polimetyl, metakrylan lub PMMA) oraz naturalnych minerałów w stosunku 1:2.

Corian jako materiał znajduje zastosowanie praktycznie wszędzie: począwszy od łazienki, przez salon i kuchnie, na elewacji budynku skończywszy. Tworzone z niego są powierzchnie wykończeniowe, dotykowe panele, a nawet meble i oświetlenie.

Solid Surface, Corian, a Corian® DuPont

Wynaleziony przez firmę DuPont™ materiał stał się prawdziwym odkryciem. Producenci zajmujący się tworzeniem tego typu surowców zachwycali się składem tego tworzywa i jego jednorodną strukturą. Nie mogli wyjść z podziwu, jak zwartą strukturę ma ten materiał oraz jaki jest wytrzymały i trwały. Dlatego niedługo później zaczęły się próby produkcji innych materiałów kompozytowych o parametrach podobnych do Coriana®. Choć mają one niemalże identyczne właściwości, to w rzeczywistości oryginalnym Corianem® nie są.

Właśnie z tego względu zastrzeżoną nazwę Corian® (ze znakiem towarowym) powinno się używać jedynie w odniesieniu do oryginalnego materiału, wytworzonego przez firmę DuPont™. Wszelkie inne tworzywa mineralno-akrylowe, tzw. corianopodobne, powszechnie nazywane są również Corianem, lecz już bez znaku towarowego. Nie jest więc błędem nazywać jakiś surowiec właśnie w taki sposób, jeśli ma on podobne cechy. Określenie Corian używane jest względem takich materiałów jak Staron, Hi-Macs czy Kerrock.

Właściwości corianu

Corian wyróżnia się przede wszystkim swą jednorodnością, dzięki której sprawdza się do produkcji jednoelementowych przedmiotów. Jeśli głównym założeniem jest, by jakaś forma nie miała widocznych połączeń, to Corian do jej wytworzenia jest wtedy doskonałym wyborem. Dzięki jednorodności we wnętrzach można bez problemu łączyć ze sobą poszczególne elementy wyposażenia Corianu, tak by całość miała estetyczny wygląd. Surowiec ten wykorzystać można do tworzenia m.in. idealnie gładkich łuków czy fantazyjnie kanciastych brył.

Kolejną cechą Corianu, która jest szczególnie doceniana w przypadku tego tworzywa, jest wytrzymałość. Mówi się, że materiał ten jest niezniszczalny – niestraszna mu woda ani środki chemiczne. Jest odporny na częste zmiany temperatur i ścieranie, choć zwykle prowadzące do niego pocieranie nie jest konieczne, bo wszelkie plamy i zabrudzenia bardzo łatwo schodzą. Na korzyść Corianu przemawia również to, że jest zwarty, szczelny i nieporowaty, a co za tym idzie higieniczny.

Zastosowanie Corianu

Corian w domu stosować można na mnóstwo różnych sposób. Daje nam szerokie możliwości aranżacyjne, zatem w zakresie tego, jak go wykorzystamy, ogranicza nas wyłącznie nasza własna wyobraźnia. Najczęściej powstają z niego powierzchnie wykończeniowe, które trafiają do kuchni i łazienki.

Corian w kuchni

Z Corianu i materiałów corianopodobnych tworzy się piękne i minimalistyczne elementy wyposażenia do kuchni. Ogromną popularnością cieszy się blat z Corianu, który pozwala zaaranżować przestrzeń roboczą w taki sposób, by wszystko połączone razem tworzyło jedną spójną całość. Nie da się nawet zauważyć, w którym miejscu blat przechodzi w zlewozmywak, a później gdzie w ociekacz na naczynia.

Blat z Corianu doskonale sprawdza się w kuchni, gdyż jest higieniczny, a jak wiadomo czystość i sterylność w tym pomieszczeniu to podstawa. Spełnia wszelkie normy sanitarne, dlatego znajduje zastosowanie w sektorze gastronomicznym – w restauracjach, kawiarniach, barach i innych knajpach.

Uwagę przyciąga wygląd takiego blatu, który dodaje kuchni charakteru. Corian jednak nie jest idealny i trzeba szczególnie uważać, by go nie odparzyć – po postawieniu na blacie gorącego garnka bez podkładki może pozostać nieestetyczny ślad. Warto jeszcze dodać, że Corian jest bardzo plastyczny, więc można z niego formować najróżniejsze kształty, tworząc wiele innych elementów wyposażenia kuchni.

Corian w łazience

Równie często co do kuchni, Corian i podobne materiały kompozytowe wybierane są do łazienek. W asortymencie sklepów z wyposażeniem do łazienek znaleźć można umywalki i wanny wykonane właśnie z takich materiałów. Z uwagi na to, że w odpowiednio wysokiej temperaturze stają się niezwykle plastyczne, formowane z nich są urządzenia sanitarne o przeróżnych, nawet bardzo skomplikowanych kształtach. Umywalka z Corianu połączona z blatem tworzy jednolitą płaszczyzną, idealnie gładką i równą.

Corian jest podatny na sublimację. W praktyce znaczy to tyle, że można przenosić na niego obrazy, które wnikają w jego powierzchnię. Przyozdobione w ten sposób elementy wyposażenia łazienki z pewnością przypadną do gustu miłośnikom nowoczesnego stylu, niebanalnych połączeń i ciekawych efektów aranżacyjnych.

Corian w salonie

Corian jest jednolity i plastyczny co czyni go materiałem wprost idealnym do tworzenia mebli. Powstają z niego szafy, stoły, krzesła, szafki nocne i wiele innych mebli, które poźniej stają się elegancką ozdobą salonu lub sypialni. Corian cechuje się bardzo dobrymi parametrami, więc nie ma znaczenia częstotliwość użytkowania stworzonej z niego szafy czy stołu – nawet przy intensywnym używaniu i pomimo upływu czasu prezentuje się estetycznie i nieskazitelnie.

Oprócz mebli z Corianu produkuje się również schody oraz ścianki działowe. Są i tacy, którzy zamiast pomalowania ścian, wyłożenia ich płytkami lub naniesienia na nie dekoracyjnego tynku decydują się wykonać na nich trójwymiarowe obicia z Corianu. Materiał ten służy projektantom i designerom z całego świata do urzeczywistniania nawet najmniej prawdopodobnych wizji, jakie zrodziły się w ich głowach.

Zalety corianu

Zapewne zdążyłeś się już zorientować, że Corian ma bardzo wiele zalet. Omówimy je sobie teraz pokrótce, abyś w razie ewentualnych wątpliwości w kwestii zakupu elementów z Corianu mógł podjąć świadomą decyzję.

Corian, a kolor i barwienia

Materiał Corian i podobne tworzywa kompozytowe występują w szerokiej gamie kolorystycznej, dostępne jest też całe mnóstwo różnych struktur, co daje ogromne możliwości projektowe. Na rynku znaleźć można propozycje w jednolitych barwach, jak i do złudzenia przypominające naturalne kamienie. Można uzyskać dowolne natężenie danego odcienia lub łączyć ze sobą różne tonacje. Bazując na materiałach corianopodobnych, można więc przygotować dowolny produkt przeznaczony do każdego środowiska.

Wieloletnia trwałość

Produkty wykonane z Corianu i materiałów corianopodobnych cechują się odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Nie ma więc obaw, że jak wysunie nam się coś z dłoni podczas przygotowywania posiłku i z impetem uderzy o blat, to powstaną w nim widoczne ubytki. A jeśli z biegiem czasu mimo wszystko pojawią się zarysowania i uszkodzenia, można przywrócić powierzchni pierwotny wygląd poprzez ścieranie i polerowanie. Corianu nie są w stanie zniszczyć substancje chemiczne znajdujące się w składach produktów przeznaczonych do czyszczenia kuchni czy łazienki.

Łatwość w utrzymaniu higieny

Ogromną zaletą Corianu jest to, że bardzo łatwo utrzymać go w czystości. Jest maksymalnie zwarty i szczelny, a co za tym idzie, odporny na rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów, w tym przede wszystkim bakterii i grzybów. Nie ulega korozji ani utlenianiu. Gdy się zabrudzi, to plamy usunąć można przy pomocy ściereczki zamoczonej w wodzie z dodatkiem dowolnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń.

Jednolita struktura

Corian ma jednorodną, zwartą strukturę, która nadaje mu ponadprzeciętną trwałość i wytrzymałość. Dzięki temu jest odporny na zarysowania i pękanie, nie jest w stanie wniknąć w niego brud ani zarazki. Ponadto ma termoplastyczne właściwości i daje się formować w dosłownie każdy możliwy kształt. Chcąc połączyć ze sobą dwa elementy z Corianu, wystarczy użyć specjalnego kleju, a miejsca złączenia nawet nie będzie widać.

Bezpieczeństwo użytkowania

Fakt jednorodności sprawia, że Corian spełnia najsurowsze normy sanitarne, co jest wykorzystywane przez sektor medyczny i gastronomiczny. Wykonane z niego powierzchnie znajdują zastosowanie w szpitalach, przychodniach, gabinetach lekarskich, restauracjach i barach, ale też hotelach czy publicznych toaletach. Dużym plusem jest też to, że Corian jest materiałem niepalnym.

Obróbka corianu, czyli nieograniczone formy i kształty

Materiał Corian ze względu na swoją plastyczność poddaje się termoformowaniu, łatwo też jest go przycinać i szlifować. To otwiera ogromne możliwości produkcyjne. Warto zaznaczyć, że pigment występuje na całej grubości powierzchni, dlatego nawet po zeszlifowaniu na materiale nie ma widocznych ubytków, nie widać też różnicy w kolorze.

Możliwość odnowienia corianu

Kuchenny blat z Corianu przyozdobiła nieestetyczna rysa? A może w łazienkowej płycie pojawił się ubytek? Nic nie szkodzi. Wystarczy zeszlifować wierzchnią warstwę powierzchni, a będzie wyglądać jak nowa. Jak obrabiać corian? Samemu lepiej tego nie robić. By efekt renowacji był zadowalający, powinien zająć się tym profesjonalista, który ma doświadczenie w tego typu pracach.

Cena corianu

Pozostaje jeszcze tylko kwestia ceny. Jest to jedna z najczęściej wskazywanych wad Corianu i podobnych materiałów kompozytowych, gdyż niestety jest ona dość wysoka. W zależności od grubości 1 m2 blatu potrafi kosztować od 500 zł do nawet 1500 zł.

Jeśli jednak budżet na aranżację kuchni czy łazienki nie jest ograniczony, to nie ma się nad czym zastanawiać. Parametry i właściwości materiałów corianopodobnych są na tyle dobre, że są one warte swojej ceny. Trzeba też pamiętać, że powierzchnie z Corianu to inwestycja na lata.